Reklama sponsora

WordPress – instalacja



Mamy już niezbędne narzędzia do programowania i testowania naszych skryptów XAMPP oraz NetBeans. Teraz przyszedł najwyższy czas by zainstalować WordPress na naszym komputerze.

Na początek jak to zwykle pobieramy pliki instalacyjne. W tym celu aby uzyskać najnowsza polską wersję wpisujemy w Google WordPress lub po prostu wchodzimy na stronę https://pl.wordpress.org/ i klikamy niebieski przycisk.

wpi1

Pobieranie paczki powinno rozpocząć się automatycznie. Teraz tworzymy nowy projekt w naszym katalogu htacess aby można było go uruchomić ponieważ WordPress został napisany w PHP i wykorzystuje bazy danych MySql. W tym przykładzie nazwijmy folder „wordpress”.

Wypakowujemy pliki pobranego archiwum do świeżo utworzonego archiwum. Następnie uruchamiamy panel XAMPP a w nim koniecznie moduły Apache oraz MySql.

wpi2wpi3

Kolejnym krokiem jest utworzenie bazy danych dla naszego WordPress-a w tym celu wpisujemy adres http://localhost/phpmyadmin/ wybieramy bazy danych, wpisujemy nazwę (w tym przykładzie wpisałem „wordpress” – zazwyczaj wpisujemy nazwę dobrze kojarzącą się z projektem na przykład nazwę domeny lub jej skrót) i klikamy utwórz. Nasza tabela powinna już być gotowa.

wpi4

Teraz przechodzimy do konkretów czyli samej instalacji, w tym celu przechodzimy pod adres naszego przykładu – jeśli robisz wszystko tak jak tu opisane to będzie po prostu http://localhost/wordpress . Jeżeli widzisz ekran jak poniżej znaczy to że wszystko jest ok i przechodzisz do instalacji.

wpi5

Następny ekran to już ustawienia dostępu do bazy, którą przed chwilą utworzyliśmy. Domyślna nazwa to wordpress, akurat tak się składa że nazwa jest taka jaką przed chwilą utworzyliśmy a więc ten parametr zostawiamy bez zmian. Nazwę użytkownika zmieniamy na root ponieważ taka jest domyślna nazwa po instalacji pakietu xampp. Hasło zostawiamy puste (nie jest to bezpieczne ale w tym momencie nie ma to większego znaczenia kiedy potrzebujemy bazę tylko lokalnie i do testów). Pozostałe dane czyli adres serwera bazy danych i prefix tabel możemy zostawić bez zmian. adres serwera bazy danych możemy zostawić localhost także jeśli wrzucimy stronę na serwer zewnętrzny ale bazę będziemy mieli na tym samym hostingu.

wpi6

Jeśli wszystko jest ok to po kliknięciu „Wyślij” otrzymamy stosowną informację o połączeniu z bazą i możliwości przejścia do dalszej części instalacji. Wykorzystujemy tę możliwość aby przejść do kolejnego ekranu. Tutaj podajemy nazwę witryny nazwę aministratora hasło i email. Tutaj chyba nie trzeba zbyt wiele tłumaczyć, pola wypełniane wedle uznania. Należy zapamiętać nazwę administratora i hasło.

wpi7

Po kliknięciu „Zainstaluj WordPressa” i odczekaniu chwili, pojawia się stosowny ekran o zakończeniu instalacji. Nasz WordPress w tym momencie jest już zainstalowany i można przejść do zalogowania wykorzystując wcześniej podane dane.

Po zalogowaniu ukazuje się naszym oczom kokpit, w którym jeszcze zmieniamy opis wchodząc w ustawienia > ogólne.

wpi8

Na koniec jeszcze zobaczymy efekt naszych prac. W lewym górny rogu jest „Moja witryna”, rozwijamy i przechodzimy do strony. Powinniśmy zobaczyć naszą gotową stronę na domyślnym szablonie.

wpi9

No i to by było na tyle. Mamy już na czym tworzyć oraz testować nasze wtyczki i szablony, które utworzymy.

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *