Reklama sponsora

NetBeans – instalacja i zmiana kolorówNetBeans Instalacja

NetBeans IDE to darmowy program, dzięki któremu będziemy mogli wygodnie tworzyć kod czy to naszych programów w PHP, aplikacji frontendowych w JavaScript czy po prostu szablony w HTML i CSS.

Bez dłuższych wstępów przejdźmy od razu do rzeczy. Na tym etapie powinniśmy mieć już zainstalowany Pakiet XAMPP, który umożliwia testowanie aplikacji PHP na naszym komputerze lokalnie. Jeśli nie masz jeszcze serwera zobacz Instalację xampp .

Zaczynamy od pobrania pliku instalacyjnego, w tym celu wpisujemy w wyszukiwarkę NetBeans IDE lub klikamy w Tutaj, To oficjalna strona, klikamy „Download”.

nbi1

Zostaniemy przeniesieni na stronę z tabelką gdzie do wyboru jest kilka opcji:

  • Po pierwsze wybieramy język Polski
  • Po drugie wybieramy system operacyjny
  • Po trzecie klikamy dla PHP lub HTML/Javascript (zależy nam właśnie na tych technologiach) oczywiście można też wybrać opcję all.

nbi2

Pobieranie powinno się rozpocząć automatycznie po kliknięciu. Czekamy chwile na pobranie instalatora a następnie uruchamiamy pobrany plik.

Po uruchomieniu instalatora pojawia nam się kreator przygotowujący instalację, czekamy chwilę aż ukaże się ekran powitalny a następnie klikamy „Next”.  Czytamy dokładnie tekst licencji (zawsze to robimy 😀 ). Zaznaczymy że akceptujemy i znowu Next. Wybieramy lokalizację gdzie chcemy zainstalować nasze IDE (tutaj można zostawić domyślną). I po raz kolejny Next. Na kolejnym ekranie możemy wybrać czy chcemy aby aktualizacje dokonywały się automatycznie i przechodzimy dalej.

Po tych czynnościach powinien się pojawić pasek postępu instalacji. Chwilę to może potrwać…

NetBeans – pierwszy projekt

Gdy instalacja dobiegnie końca klikamy „Finish” i uruchamiamy program. Okno powitalne programu wygląda jak na obrazku poniżej. Aby stworzyć nasz pierwszy projekt wybieramy plik > New Project.

nbi3

Po wybraniu powinien nam się uruchomić kreator projektu. Na początku mamy do wyboru kategorie i szablon startowy. W tym momencie chcemy sobie utworzyć program w PHP tak też właśnie wybieramy.

nbi4

Przechodzimy dalej gdzie wybieramy kilka istotnych rzeczy.

  • Nazwa projektu – w tym momencie jest to dowolna nazwa ale czasami zdarza się że już coś napisaliśmy, wówczas wpisujemy dokładnie taką samą nazwę jaką ma folder w którym znajduje się istniejący kod. Pojawia się ostrzeżenie, po utworzeniu widzimy wszystkie pliki php i możemy je edytować.
  • Sources Folder – to miejsce na dysku gdzie mają znaleźć się pliki, tutaj koniecznie wybieramy miejsce gdzie mamy zainstalowanego xampp-a, projekt tworzymy w folderze htdocs. No chyba że mamy jakiś inny pakiet w każdym razie chodzi o miejsce gdzie będziemy mogli uruchamiać skrypty php lokalnie. (oczywiście można pracować na serwerze zdalny ale o tym później)
  • Nad wersją PHP można by się zastanowić z jednej strony najnowsza jest PHP 7+ z drugiej wiele serwerów na ten moment jeszcze jej nie obsługuje. Tutaj trochę zależy od projektu, aczkolwiek jak pisze na własne potrzeby zawsze wybieram najnowszą.
  • Kodowanie zostawiamy domyślnie utf-8, no chyba że projekt wymaga inaczej.

nbi5

No i w zasadzie zazwyczaj tutaj klikamy zakończ pozostawiając resztę opcji domyślnie, ale tym razem zobaczymy co jest dalej. Następne są konfiguracje uruchomienia (do testów).

nbi6

W tym miejscu ważne jest aby Project URL był taki jak na obrazku powyżej (jeśli chcemy testować aplikacje lokalnie). Kolejne ustawienia dotyczą Framework-ów i Composera, których na razie nie będziemy używać.

klikamy „Zakończ” i w tym momencie powinien nam się utworzyć nasz projekt z plikiem index.php w tym pliku teraz umieszczamy prosty kod PHP analogiczny do tego, który umieszczaliśmy przy instalacji pakietu XAMPP tak jak zostało to pokazane na obrazku poniżej. Teraz nie pozostaje nam nic innego jak przetestować nasz skrypt. W tym celu zapisujemy projekt wykorzystując opcję plik > zapisz lub (co jest znacznie wygodniejsze i zapewne będzie zawsze wykorzystywane w takiej sytuacji) naciskamy kombinację klawiszy ctrl + s.

Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić w tym momencie jest uruchomienie serwera Apache. Uruchamiamy XAMPP i startujemy moduł Apache.

nbi9

W tym momencie naszą aplikację możemy odpalić na kilka sposobów:

  1. Odpalamy przeglądarkę i wpisujemy adres http://localhost/Nazwa_projektu np: http://localhost/test1 jeżeli folder naszego projektu nazywa się test1.
  2. Klikamy zielony przycisk „Run project” zaznaczony na obrazku poniżej.
  3. Naciskamy klawisz F6, co jest najszybsze i dlatego najbardziej przeze mnie polecane.

nbi7

Może zdarzyć się że za pierwszym razem metoda naciśnięcia butona „Run project” lub klawisza F6 nie zadziała. Wówczas potrzebna jest niewielka konfiguracja. W tym celu wchodzimy w narzędzia > opcje > ogólne i wybieramy domyślną przeglądarkę internetową jak zostało to pokazane na obrazku poniżej.

nbi8

Oczywiście to nie musi być akurat Chrome, może to być dowolna preferowana przeglądarka. Tutaj warto wspomnieć że o ile w przypadku skryptów PHP działają one zupełnie tak samo niezależnie od przeglądarki ponieważ ich praca odbywa się po stronie serwera to aplikacje frontendowe w Javascript i wygląd strony w CSS dobrze jest przetestować na jak największej ilości przeglądarek interentowych, ale testowanie wyglądu to temat na oddzielny artykuł (a nawet kilka artykułów :))

Niezależnie od tego w jaki sposób odpaliliśmy nasz skrypt efekt powinien być jak na obrazku poniżej.

nbi10

NetBeans – zmiana skórki

Nie każdy lubi białe tła i ogólnie tak jasną kolorystykę programu. Ma to ponoć wpływ na szybsze męczenie się oczu, dlatego też już na samym początku warto zadbać o ciemniejsze tła naszego Edytora kodu (Higiena oczu i te rzeczy).

W tym celu zainstalujemy sobie odpowiednią wtyczkę. Aby to zrobić Wybieramy narzędzia > wtyczki.

nbi11

Powinno nam się pokazać okno z wtyczkami, wybieramy „Dostępne wtyczki”, następnie wykorzystując wyszukiwarkę wpisujemy Dark, na liście dostępnych wtyczek powinno zostać około 5, jedną z nich jest Dark Look and Feel Themes, zaznaczamy, klikamy instaluj i postępujemy zgodnie z instalatorem. Pamiętając o przeczytaniu umowy licencyjnej i zaakceptowaniu. Po zainstalowaniu wtyczki zostaniemy zapytani czy uruchomić NetBeans teraz czy później.

nbi13

W sumie wszystko jedno, zostawiamy Restart IDE Now i czekamy chwilę aż program uruchomi się ponownie. Efekt powinien być jak na obrazku poniżej.

nbi14

No i to by było na tyle. Teraz możemy zacząć programować coś konkretnego bo już mamy przygotowane całkiem wygodne środowisko, dzięki któremu możemy tworzyć oraz testować aplikacje.

Oczywiście jest jeszcze wiele ciekawych rozwiązań usprawniających pracę jak na przykład systemy kontroli wersji, dzięki którym nasze (szczególnie większe) projekty są bezpieczniejsze bo możemy wracać w dowolnym momencie do poprzedniej wersji. Są też niezbędne narzędzia dzięki którym możemy umieścić stronę w internecie.

 

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *